HP 14-ep1151TU Laptop comes with price of Rs. 78900. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Intel Integrated Intel Arc Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 78900.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel Arc |
HP 14-ep1151TU Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.78900. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 78900/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell 11081.081081 mAH battery and 65 W AC Power Adapter. The dimensions of the laptop are 323.7 x 215 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Micro-edge, Anti-glare, 250 nits, 62.5% sRGB.
The processor in HP 14-ep1151TU Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, HP 14-ep1151TU Laptop comes with Intel Integrated Intel Arc GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in HP 14-ep1151TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does HP 14-ep1151TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does HP 14-ep1151TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is price of HP 14-ep1151TU Laptop?
A. Currently, HP 14-ep1151TU Laptop has best price of Rs.78900.
Q. Does HP 14-ep1151TU Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated Intel Arc GPU.
Q. What is display size of HP 14-ep1151TU Laptop?
A. HP 14-ep1151TU Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 14-ep1151TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of HP 14-ep1151TU Laptop?
A. The dimensions of HP 14-ep1151TU Laptop are 323.7 x 215 x 17.9 mm.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
| Name | HP 14-ep1151TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Integrated Intel Arc |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |