HP 15-db1066AU Laptop comes with price of Rs. 23990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Athlon processor with AMD Radeon Vega 3 Graphics Card. HP 15-db1066AU Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 3 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 17.9 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 23990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Athlon |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 3 |
HP 15-db1066AU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 23990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27195/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W AC Adapter. This model weighs 2.04 kg and measures 361 x 245 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP 15-db1066AU Laptop comes with HD WLED Backlit Brightview Display (220 nits Brightness, 101 ppi, 45% Color Gamut). The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
HP 15-db1066AU Laptop is powered by AMD Athlon processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-db1066AU Laptop comes with AMD Radeon Vega 3 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in HP 15-db1066AU Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15-db1066AU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of HP 15-db1066AU Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon Vega 3 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.04 kg.
Q. Which processor powers HP 15-db1066AU Laptop?
A. The processor in this model is AMD Athlon.
Q. What is the battery size of HP 15-db1066AU Laptop?
A. HP 15-db1066AU Laptop has 41 Wh.
Q. What is display density of this model?
A. HP 15-db1066AU Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM HP 15-db1066AU Laptop has?
A. HP 15-db1066AU Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | HP 15-db1066AU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD Athlon,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Vega 3 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |