HP 15-bs596tu Notebook comes with price of Rs. 33990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 6th Gen Intel Core i3-6006U processor with Intel HD 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33990/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). This model comes with 4 cell battery. This model weighs 1.86 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView WLED-Backlit Display.
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at . Along with this, HP 15-bs596tu Notebook has Intel HD 520 GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15-bs596tu Notebook. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.86 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers HP 15-bs596tu Notebook?
A. The processor in HP 15-bs596tu Notebook is Intel Core i3-6006U 6th Gen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel HD 520 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 15-bs596tu Notebook comes with display size of 15.6 in.
| Name | HP 15-bs596tu Notebook |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3-6006U,Intel HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |