HP 15-bs191od Notebook comes with price of Rs. 64026. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 64026.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 64026/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. This laptop weighs 1.94 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
HP 15-bs191od Notebook comes with HD SVA BrightView WLED-backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP 15-bs191od Notebook is 7th Gen Intel Core i5 which is clocked at . Along with this, It has Intel Integrated UHD620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in HP 15-bs191od Notebook with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel® 802.11b/g/n/ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP 15-bs191od Notebook has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 15-bs191od Notebook comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 15-bs191od Notebook?
A. HP 15-bs191od Notebook is powered by Intel Core i5 7th Gen processor.
Q. Does HP 15-bs191od Notebook comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. HP 15-bs191od Notebook comes with HD SVA BrightView WLED-backlit display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD620 GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of HP 15-bs191od Notebook?
A. HP 15-bs191od Notebook comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 15-bs191od Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | HP 15-bs191od Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core,Intel Integrated UHD620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Stereo speakers,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |