Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop comes with price of Rs. 77990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 13th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 77990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 77990/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 14594.594595 mAH battery and 150W Power Adapter. The dimensions of the laptop are 359.5 x 263.83 x 26 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This model comes with 2 years warranty.
It comes with LCD. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop has?
A. Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop are 359.5 x 263.83 x 26 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LCD display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 54 Wh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.3 kg.
| Name | Gigabyte G6 KF-H3IN893KH Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,54 Wh mWh |