HP 15-ba022ax Laptop comes with price of Rs. 29990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15-ba022ax Laptop is powered by AMD APU Quad-Core A8-7410 processor with AMD Radeon R5 M430 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Quad-Core A8-7410 |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 M430 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop has 10 Home Basic (64-bit) installed. This laptop has 4 cell battery. This laptop weighs 2.19 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15-ba022ax Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA WLED Backlit Display.
It is powered by AMD APU Quad-Core A8-7410 processor which is clocked at . Along with this, HP 15-ba022ax Laptop comes with AMD Radeon R5 M430 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 500 GB HDD Space available in this model. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.19 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers HP 15-ba022ax Laptop?
A. HP 15-ba022ax Laptop is powered by AMD Radeon R5 M430 GPU.
Q. Which processor powers HP 15-ba022ax Laptop?
A. It is powered by AMD APU Quad-Core A8-7410 processor.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 15-ba022ax Laptop comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of HP 15-ba022ax Laptop?
A. HP 15-ba022ax Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is hard disk capacity of HP 15-ba022ax Laptop?
A. It comes with 500 GB HDD.
| Name | HP 15-ba022ax Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD APU Quad-Core A8-7410,2 GB, AMD Radeon R5 M430 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |