HP 15-ac125TU Laptop comes with price of Rs. 24990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i3 5th Gen 5005U with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. HP 15-ac125TU Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 24990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen 5005U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 25497/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Free DOS (64-bit). It has 4 cell battery and 65W AC Adapter. The laptop weighs 2.19 kg and measures 384.3 x 254.5 x 24.38 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 5th Gen Intel Core i3 5th Gen 5005U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 5500 GPU.



There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Lan Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 384.3 x 254.5 x 24.38 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display HP 15-ac125TU Laptop has?
A. It comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Free DOS (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.19 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. HP 15-ac125TU Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 15-ac125TU Laptop?
A. HP 15-ac125TU Laptop is powered by Intel Core i3 5th Gen 5005U 5th Gen processor.
| Name | HP 15-ac125TU Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 5th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | DTS Studio Sound, Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |