On January 05, 2026,, Honor launched Honor Power 2. The Expected cost of this mobile is Rs. 34990. The processor in Honor Power 2 is Mediatek 8500 and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP + 5 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.79 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 10080 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP Dual |
On January 05, 2026,, Honor launched Honor Power 2. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.34990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This phone has Android 16. This mobile has 10080 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.3 x 162.1 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 216 g.
This phone comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1200 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.79 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 427 PPI (Pixels per inch). This Honor phone also has HDR Vivid, 3840Hz PWM.
This phone has 50 MP + 5 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash.
Honor Power 2 is powered by 3.4 GHz Octa Core Mediatek 8500 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Honor Power 2 has fast charging?
A. Yes, This mobile has 80W.
Q. Does Honor Power 2 has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 10080 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 216 g.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.3 x 162.1 x 8 mm.
Q. Does Honor Power 2 support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Which processor powers Honor Power 2?
A. This Phone is powered by Mediatek 8500 processor.
Q. When was Honor Power 2 launched?
A. The Honor Power 2 was launched on January 05, 2026,.
Q. What is display size of this phone?
A. Honor Power 2 comes with display size of 6.79 in.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Honor Power 2 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,10080 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.79 inches,1200 x 2640 pixels,120 Hz,Aluminosilicate glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8500 Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |