The Honor Win Turbo is going to be launched on June 26, 2026 (Expected). Expected price of this mobile is Rs. 59990. This Phone is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 4.6 GHz CPU Speed which is best available in this price range. Along with this, this model also has 6.83 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 10800 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
The Honor Win Turbo is going to be launched on June 26, 2026 (Expected). This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.59990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This mobile has Android 16. It comes with 10800 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Honor phone also has 5920Hz PWM, HDR Vivid.
There is 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Honor Win Turbo with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 4.6 GHz Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 5 processor running in Honor Win Turbo. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 120W.
Q. Does Honor Win Turbo has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 10800 mAh.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Honor Win Turbo comes with screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20.5:9.
Q. What is display resolution of Honor Win Turbo?
A. It comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. When is Honor Win Turbo going to be launched?
A. The Honor Win Turbo is going to be launched on June 26, 2026 (Expected).
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features USB-C.
| Name | Honor Win Turbo |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,10800 mAh Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,185 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset,4.6 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |