The HMD Vibe 2 5G is going to be launched on May 26, 2026 (Expected). This mobile might come at a price of Rs. 14999. . This model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. HMD Vibe 2 5G comes with 4G & 3G connectivity. HMD Vibe 2 5G runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 14999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The HMD Vibe 2 5G is going to be launched on May 26, 2026 (Expected). This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.14999. Keep checking us for the latest price updates of HMD Vibe 2 5G.
It has Android 16. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This model comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in HMD Vibe 2 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR.
There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. HMD Vibe 2 5G has screen to body ratio of ~ 88.7%.
Q. What is display size of this phone?
A. HMD Vibe 2 5G comes with display size of 6.67 in.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. HMD Vibe 2 5G has aspect ratio of 18.5:9.
Q. Does HMD Vibe 2 5G has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 33W Fast Charging.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. Does HMD Vibe 2 5G has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of HMD Vibe 2 5G?
A. This phone comes with 5000 mAh.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. HMD Vibe 2 5G has Android 16.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. HMD Vibe 2 5G comes with display resolution of 720 x 1604 pixels.
Q. When is HMD Vibe 2 5G going to be launched?
A. The HMD Vibe 2 5G is going to be launched on May 26, 2026 (Expected).
| Name | HMD Vibe 2 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Toughened glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |