Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop comes with price of Rs. 339990. The screen size of this Gigabyte laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5080 Graphics Card. Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 339990. This model is also available in RTX 5070 Ti variant.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.339990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 339990/- |
This model is meant for Performance. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. This model has 26756.756757 mAH battery. This laptop weighs 2.5 kg and measures 357 x 254 x 29.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop comes with LCD. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 processor Along with this, Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU and 16 GB dedicated memory for graphics.
Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop comes with 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are LAN: 1G Ethernet, 7 (802.11be 2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop?
A. Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LCD display.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 2 years warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 189 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 357 x 254 x 29.9 mm.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop has best price of Rs.339990.
| Name | Gigabyte Aorus Master 16 BYHC5INE65SH Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,4x 2W speakers,Inbuilt Microphone,99 Wh mWh |