GFive A9-C comes with price of Rs. 530. and it has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This mobile has only 1 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 320 x 480 px Display Resolution which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 530.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 1 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 530/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 546/- |
It has 1000 mAh Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color LCD Screen and display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 321 PPI (Pixels per inch).
It has 1 MP Rear Camera.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. No, This mobile doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is display size of this mobile?
A. GFive A9-C comes with display size of 1.8 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 1000 mAh.
Q. What is display resolution of GFive A9-C?
A. GFive A9-C comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does this phone has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. GFive A9-C has aspect ratio of 3:2.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Does GFive A9-C has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | GFive A9-C |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 1 MP Camera |
| Technical | Spreadtrum Chipset,1.4 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch |