Fujitsu Lifebook UH552 Laptop comes with price of Rs. 150000. This 13.17 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 3rd Gen Intel Core i3 3217U with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this model has 128 GB SSD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 150000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 13.17 in |
| Processor | Intel Core i3 3217U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
Fujitsu Lifebook UH552 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 150000/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 7 Professional (64-bit). It has 4 cell battery. This model weighs 1.57 kg and measures 323 x 234 x 18 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LCD Display. The laptop has a screen size of 13.17 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 119 PPI (Pixels per inch).
The processor in Fujitsu Lifebook UH552 Laptop is 3rd Gen Intel Core i3 3217U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics 4000 GPU.
This laptop comes with 128 GB SSD. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Yes Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 323 x 234 x 18 mm.
Q. What kind of display this model has?
A. Fujitsu Lifebook UH552 Laptop comes with LCD Display display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Fujitsu Lifebook UH552 Laptop comes with Windows 7 Professional (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel HD Graphics 4000 GPU.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of Fujitsu Lifebook UH552 Laptop?
A. This model weighs 1.57 kg.
Q. How much RAM Fujitsu Lifebook UH552 Laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Fujitsu Lifebook UH552 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 3217U 3rd Gen.
Q. What is warranty period of Fujitsu Lifebook UH552 Laptop?
A. Fujitsu Lifebook UH552 Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Fujitsu Lifebook UH552 Laptop |
| General | OS: Windows 7,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.17 inches,1366 x 768 pixels,~ 119 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,128 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |