The Forme M600 from Forme was launched on August, 2011. The Cost of this model is Rs. 899. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 899.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
The Forme M600 from Forme was launched on August, 2011. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 899/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
This phone comes with 1500 mAh Removable Li-ion Battery. It has Triple Sim. The phone measures 51 x 113.6 x 13.6 mm (height x width x thickness).
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Forme M600. The camera also supports Smile detection.
The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is display resolution of Forme M600?
A. This phone comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. When was Forme M600 launched?
A. The Forme M600 was launched on August, 2011.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1500 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this phone?
A. This model has display size of 2.4 in.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone comes with microUSB.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Forme M600 are 51 x 113.6 x 13.6 mm.
| Name | Forme M600 |
| General | Triple Sim,1500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |