Forme L5 comes with price of Rs. 799. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 799.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1550 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 799/- |
| Amazon | 95 | Rs. 850/- |
This mobile comes with 1550 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 320 x 120 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.



Q. Does Forme L5 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of Forme L5?
A. This mobile comes with display resolution of 320 x 120 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile comes with display size of 2.4 in.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 1550 mAh.
| Name | Forme L5 |
| General | Dual Sim,1550 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 120 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |