Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop comes with price of Rs. 61990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 61990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.61990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 61990/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 (64-bit) installed. It has 3 cell battery. It weighs 1.63 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop has Intel UHD Graphics GPU.



Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. What is display size of Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop?
A. Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop?
A. The processor in Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop is Intel Core i5 13th Gen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.63 kg.
Q. Does Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop?
A. Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 (64-bit).
| Name | Dell Inspiron 15 DC15250 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |