BlackZone M31 comes with price of Rs. 1299. . This model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1299.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1100 mAh |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.1299. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1299/- |
It has 1100 mAh Non-Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color LCD Screen with resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.4 in. It has display density of ~ 146 PPI (Pixels per inch).




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1100 mAh.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this phone?
A. BlackZone M31 comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of BlackZone M31?
A. This model has display size of 1.4 in.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 5:4.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.1299.
| Name | BlackZone M31 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1100 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.4 inches,128 x 160 pixels |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |