Asus X200CA-KX219D VivoBook comes with price of Rs. 20999. This 11.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in Asus X200CA-KX219D VivoBook is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Gen) 3217U with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 500 GB Hard Drive Size and 1.2 kg Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 20999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen) 3217U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 27999/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Free DOS (64-bit). This model has 3 cell battery and 33 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 302 x 200 x 30.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD TFT LCD Glare Display with LED Backlit. The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Gen) 3217U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 4000 GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Mbps LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Asus X200CA-KX219D VivoBook?
A. The dimensions of this model are 302 x 200 x 30.4 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Free DOS (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel HD Graphics 4000 GPU.
Q. Does Asus X200CA-KX219D VivoBook has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with HD TFT LCD Glare Display with LED Backlit display.
Q. What is display density of Asus X200CA-KX219D VivoBook?
A. This model comes with ~ 135 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus X200CA-KX219D VivoBook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus X200CA-KX219D VivoBook has display size of 11.6 in.
| Name | Asus X200CA-KX219D VivoBook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |