Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop comes with price of Rs. 50999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 50999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.50999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 50999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 55990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 2 cell 10000 mAH battery and 45 W AC Adapter. It weighs 1.5 kg and measures 322 x 212 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display (200 nits Brightness, 45% NTSC, 87% Screen-to-body Ratio).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop?
A. The processor in Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop is Intel Core i5 10th Gen.
Q. What is the battery size of Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop?
A. Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop comes with 37 Wh.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop has best price of Rs.50999.
Q. Does Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display resolution of Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus VivoBook X412FA-EK511T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,37 Wh mWh 2 Cell Battery |