Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with price of Rs. 78990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop is 10th Gen Intel Core i7 with Nvidia GeForce MX250 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Nvidia GeForce MX250 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model has 2 cell battery. It weighs 1.75 kg and measures 357 x 230 x 20 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 20:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has FHD.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has Nvidia GeForce MX250 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in this laptop. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with?
A. Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this model?
A. Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop are 357 x 230 x 20 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop is powered by Nvidia GeForce MX250 GPU.
| Name | Asus VivoBook 15 X512FL-EJ712TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,20:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,2 GB, Nvidia GeForce MX250 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Audio by Sonic Master,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |