Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop comes with price of Rs. 62990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 62990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 43699/- |
This model is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, 45% NTSC color gamut, display.
It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop has Intel Graphics GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED Backlit display.
Q. Which GPU powers Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop?
A. It comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Does Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop?
A. Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Asus VivoBook 14 X1404VA-NK762WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone |