Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 156999. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 156999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.156999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 156999/- |
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 4 cell battery. It weighs 2.3 kg and measures 354 x 259 x 22.6 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300 Hz Refresh Rate, 3ms Response Time, 300nits Brightness, 72% NTSC% 100% SRGB%.
It is powered by 6th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000/2500 Mbps Ethernet, Wi-Fi 6E(802.11ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What are dimensions of Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 354 x 259 x 22.6 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.156999.
Q. Which processor powers Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop?
A. The processor in Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop is AMD Ryzen 7 6th Gen.
Q. What is display density of Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
| Name | Asus Strix G15 G513RM-HF272WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |