Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 141990. This 17.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop is 6th Gen AMD Ryzen 9 with NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti/ RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 17.3 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 141990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti/ RTX 3050 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 141990/- |
The utility of this model is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 24324.324324324323 mAH battery and 280 W AC Adapter. This model weighs 2.9 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 20:9 The resolution of Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop is 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 170 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Refresh Rate: 240Hz.
The processor in this model is 6th Gen AMD Ryzen 9 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti/ RTX 3050 GPU.



This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti/ RTX 3050 GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 170 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop comes with display size of 17.3 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this model?
A. Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop comes with 90 Wh.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.9 kg.
Q. What is display resolution of Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus ROG Strix G17 2022 G713RW-LL133WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,2560 x 1440 pixels,~ 170 PPI,20:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti/ RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,speaker with Smart Amp Technology,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh |