Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 149990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 149990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 149990/- |
| Croma | 80 | Rs. 149990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 169990/- |
The utility of this laptop is Gaming. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery and 280W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 354 x 264 x 30.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS-level. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250 nits Brightness, 7ms Response Time.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop which can be upgraded to 32 GB.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop has 90 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 354 x 264 x 30.4 mm.
Q. What is display size of this model?
A. Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS-level display.
| Name | Asus ROG Strix G16 G614JI-BG711WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E),24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |