Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with price of Rs. 69000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop is 6th Gen Core i7 with NVIDIA Geforce GTX 950M Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 69000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 950M |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 69000/- |
The utility of this model is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell battery. The laptop weighs 2.59 kg. This laptop comes with 2 years warranty.
This model comes with Full HD LED Backlit Ultra Slim Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 6th Gen Core i7 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop has NVIDIA Geforce GTX 950M GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.59 kg.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop?
A. Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop is powered by Core i7 6th Gen processor.
Q. Which operating system Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with?
A. Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop?
A. Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with Full HD LED Backlit Ultra Slim Display display.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop?
A. Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
| Name | Asus ROG GL552VX-DM261T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Core i7,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 950M |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |