Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with price of Rs. 84990. The screen size of this Asus laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 84990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.84990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 84990/- |
This model is meant for Everyday Use. It has Windows 11 Home installed. This laptop has 3 cell 13513.513514 mAH battery and 65W USb-C. The laptop weighs 1.91 kg.
Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with 16 inch, LED Backlit,. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits, NTSC: 45% 160/160 View Angle, 1000:1.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with Intel Graphics GPU.



Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Graphics GPU.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop has best price of Rs.84990.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop has 50 Wh.
Q. What is display density of Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop comes with 16 inch, LED Backlit, display.
Q. Which processor powers Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop?
A. The processor in Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 2.
| Name | Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1005WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |