Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop comes with price of Rs. 99990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Graphics Graphics Card. Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 99990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.99990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 99990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 11 Home installed. It has 13513.513514 mAH battery. This laptop weighs 1.52 kg.
This model comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in. Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.52 kg.
Q. Which processor powers Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2 processor.
Q. What is display size of Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. Does Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop comes with 50 Wh.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Graphics GPU.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | Asus Expertbook P3 P3406CCAP-LY0161WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |