Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop comes with price of Rs. 51990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Series 1 Intel Core 3 with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 51990. This model is also available in 16GB RAM variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.51990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
It is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 13513.513514 mAH battery. The laptop weighs 1.62 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor Along with this, Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop has Intel Graphics GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR5 RAM in Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop?
A. The processor in Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop is Intel Core 3 Intel Core Series 1.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.51990.
Q. What is the weight of Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop?
A. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop is powered by Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72562WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |