Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with price of Rs. 55990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 55990. You can also get this laptop in 8GB RAM variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.55990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 55990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 13513.513514 mAH battery. It weighs 1.62 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor Along with this, It has Intel Graphics GPU.
Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.55990.
Q. What is the weight of Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.62 kg.
| Name | Asus Expertbook P1 P1503CVA-S72563WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |