Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop comes with price of Rs. 66990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 66990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
The utility of this laptop is Performance. This model has Windows 11 Home installed. It has 13513.513514 mAH battery and 65W USB-C Power Adapter. The dimensions of the laptop are 359 x 232 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has NTSC: 45%.
The processor in Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop?
A. This laptop comes with 50 Wh.
Q. What are dimensions of Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359 x 232 x 19.9 mm.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | Asus Expertbook P1 P1503CVA-S70611WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |