Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with price of Rs. 61767. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 61767.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 52990/- |
It is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter. It weighs 1.7 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:09 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits Brightness.
It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with Integrated Intel Iris Xe Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this model?
A. Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with 42 Wh.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Asus Vivobook 15 X1504VA-NJ540WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |