Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop comes with price of Rs. 26990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop is powered by Intel Celeron N4500 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 18 mm Thickness and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 26990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 18265/- |
| Amazon | 95 | Rs. 26990/- |
This model is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.3 kg and measures 325 x 217 x 18 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Celeron N4500 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop has Intel UHD Graphics GPU.




Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop?
A. Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop?
A. Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.3 kg.
Q. Which processor powers Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop?
A. The processor in Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop is Intel Celeron N4500.
Q. How much RAM Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop has?
A. Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop comes with 4 GB RAM.
| Name | Asus E410 Eeebook E410KA-BV003W Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 4 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone |