Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop comes with price of Rs. 26990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Chrome Operating System installed. Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop is powered by MediaTek Kompanio 520 processor with Arm Mali G52 MC2 2EE Graphics Card. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 1920 x 1080 pixels Display Resolution, 15 hours Battery Backup and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 26990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | MediaTek Kompanio 520 |
| Graphics Card | Arm Mali G52 MC2 2EE |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.26990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 26990/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop comes with ChromeOS installed. It has 2 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter. The laptop weighs 1.45 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 220nits, 45% NTSC Color Gamut.
It is powered by MediaTek Kompanio 520 processor which is clocked at . Along with this, Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop has Arm Mali G52 MC2 2EE GPU.





There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 802.11ax Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop?
A. The processor in this model is MediaTek Kompanio 520.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.45 kg.
Q. Which operating system Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop comes with?
A. It has ChromeOS.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the battery size of Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-EK0085 Laptop |
| General | OS: Chrome,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | MediaTek,Octa Core,Arm Mali G52 MC2 2EE |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0 |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 2 Cell Battery |