Alcatel OT-720D comes with price of Rs. 1999. It has only 2 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 2.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 1999.
| Feature | Value |
| Display | 2.8 in |
|---|---|
| Internal Memory | 2 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 2 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 3150/- |
It comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 58 x 104 x 12 mm (height x width x thickness) and weighs 93 g.
It comes with Color TFT Screen (256K colors Colors) with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
It has 2 MP Rear Camera.
The phone comes with 2 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot.
Q. What is usb type of this phone?
A. It features microUSB.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 93 g.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Alcatel OT-720D are 58 x 104 x 12 mm.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 2.8 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Alcatel OT-720D |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | Touch,2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,Video Recording |
| Technical | 2 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | WiFi with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |