On September, 2015, Alcatel launched Alcatel OneTouch Flash 2. Price of this phone is Rs. 9299. The processor in this mobile is Mediatek MT6753. This model has 2 GB RAM with 16 GB Internal Memory. Alcatel OneTouch Flash 2 comes with 4G & 3G connectivity. Alcatel OneTouch Flash 2 runs on Android 5.1. This mobile has 13 MP Rear Camera with Dual LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 9299.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Display | 5 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 13 MP |
On September, 2015, Alcatel launched Alcatel OneTouch Flash 2. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 9299/- |
| Amazon | 95 | Rs. 19500/- |
This model comes with Android 5.1. It comes with 3000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Micro SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Alcatel OneTouch Flash 2 comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) and display resolution of 720 x 1280 pixels. The phone has a screen size of 5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 294 PPI (Pixels per inch).
This model has 13 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus.





Alcatel OneTouch Flash 2 is powered by 1.3 GHz Octa Core Mediatek MT6753 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 2 GB RAM. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Alcatel OneTouch Flash 2?
A. The processor in Alcatel OneTouch Flash 2 is Mediatek MT6753.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 16:9.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone comes with 3000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1280 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile has display size of 5 in.
Q. Does Alcatel OneTouch Flash 2 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Alcatel OneTouch Flash 2 has Android 5.1.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Alcatel OneTouch Flash 2 comes with microUSB.
Q. Does Alcatel OneTouch Flash 2 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. When was Alcatel OneTouch Flash 2 launched?
A. On September, 2015, Alcatel OneTouch Flash 2 was launched.
| Name | Alcatel OneTouch Flash 2 |
| General | Dual Sim,Android v5.1 (Lollipop),3000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,5 inches,720 x 1280 pixels |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Helio MT6753 Chipset,1.3 GHz, Octa Core Processor,2 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,4G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |