On September, 2013, Alcatel launched Alcatel One Touch Idol Alpha. Price of this phone is Rs. 7499. The processor in this model is Mediatek MT6589. This model has 1 GB RAM with 16 GB Internal Memory. Alcatel One Touch Idol Alpha runs on Android 4.2. It has 13 MP Rear Camera with LED flash and 1.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 7.5 mm Thickness and 117 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 7499.
| Feature | Value |
| RAM | 1 GB |
|---|---|
| Display | 4.7 in |
| Internal Memory | 16 GB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 13 MP |
On September, 2013, Alcatel launched Alcatel One Touch Idol Alpha. Alcatel One Touch Idol Alpha is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 7499/- |
This model comes with Android 4.2. It comes with 2000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Single Sim. The dimensions of the phone are 66.59 x 138 x 7.5 mm (height x width x thickness) and weighs 117 g.
Alcatel One Touch Idol Alpha comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) and display resolution of 720 x 1280 pixels. The phone has a screen size of 4.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 312 PPI (Pixels per inch).
This model has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 1.3 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus.
Alcatel One Touch Idol Alpha is powered by 1.2 GHz Quad Core Mediatek MT6589 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 1 GB RAM. The phone comes with 16 GB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of Alcatel One Touch Idol Alpha?
A. The dimensions of Alcatel One Touch Idol Alpha are 66.59 x 138 x 7.5 mm.
Q. Which processor powers Alcatel One Touch Idol Alpha?
A. This Phone is powered by Mediatek MT6589 processor.
Q. Does Alcatel One Touch Idol Alpha has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile comes with microUSB.
Q. What is display size of this model?
A. This mobile has display size of 4.7 in.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. When was Alcatel One Touch Idol Alpha launched?
A. On September, 2013, Alcatel One Touch Idol Alpha was launched.
Q. Which operating system Alcatel One Touch Idol Alpha comes with?
A. Alcatel One Touch Idol Alpha has Android 4.2.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 117 g.
Q. What is aspect ratio of Alcatel One Touch Idol Alpha?
A. Alcatel One Touch Idol Alpha has aspect ratio of 16:9.
| Name | Alcatel One Touch Idol Alpha |
| General | Single Sim,Android v4.2 (Jelly Bean),Ultra Slim,2000 mAh Battery |
| Display | Touch,4.7 inches,720 x 1280 pixels |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,1.3 MP Front Camera |
| Technical | Helio MT6589 Chipset,1.2 GHz, Quad Core Processor,1 GB RAM,16 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,DLNA |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |