Acer TravelLite TL04-51M Laptop comes with price of Rs. 54990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. Acer TravelLite TL04-51M Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 54990. You can also get this laptop in 8GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.54990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has ComfyView.
The processor in this model is Intel Core 5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Graphics GPU.



Acer TravelLite TL04-51M Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Acer TravelLite TL04-51M Laptop?
A. The processor in Acer TravelLite TL04-51M Laptop is Intel Core 5.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer TravelLite TL04-51M Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. What is display density of Acer TravelLite TL04-51M Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. What is display resolution of Acer TravelLite TL04-51M Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Acer TravelLite TL04-51M Laptop has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers Acer TravelLite TL04-51M Laptop?
A. It is powered by Intel Graphics GPU.
Q. Does Acer TravelLite TL04-51M Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Acer TravelLite TL04-51M Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core 5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |