Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop comes with price of Rs. 50036. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 50036.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.50036. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 50036/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has ComfyView.
The processor in this model is Intel Core 5 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.



Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.50036.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop?
A. The processor in Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop is Intel Core 5.
| Name | Acer TravelLite TL04-51M UN.36JSI.005 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core 5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,VGA |
| Input | Built-in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |