Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop comes with price of Rs. 63000. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA Geforce MX350 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 63000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce MX350 |
Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 63000/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell 12972.972972972973 mAH battery. This model weighs 1.19 kg and measures 319.5 x 217 x 15.95 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD LED Backlit ComfyView IPS Display.
The processor in Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop comes with NVIDIA Geforce MX350 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA Geforce MX350 GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 319.5 x 217 x 15.95 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.19 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop?
A. It comes with 48 Wh.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
| Name | Acer Swift 3 SF314-57G-59RE NX.HUESI.001 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce MX350 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |