Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop comes with price of Rs. 69990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 6 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, it also has 16 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 69990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 14324.324324 mAH battery and 3-pin 100 W PD PCR 50%, TCO 9.0 AC adapter. The laptop weighs 1.95 kg and measures 362.2 x 248.47 x 22.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.




Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, WLAN 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What kind of display Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop has?
A. This model comes with IPS display.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU.
Q. What is display size of this model?
A. Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 53 Wh.
Q. What is the weight of Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 1.95 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 362.2 x 248.47 x 22.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Acer Nitro Lite NL16-71G NH.D5ASI.002 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Two Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,53 Wh mWh |