Acer Aspire Vero AV14-52P NX.KJTSI.002 Laptop comes with price of Rs. 49990. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 49990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home . It has 3 cell 13513.513514 mAH battery and 3-pin 65 W AC Adapter. This model weighs 1.5 kg and measures 328.6 x 223.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Acer laptop also has high-brightness (300 nits).
It is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Killer Wireless 6E 1675i Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Aspire Vero AV14-52P NX.KJTSI.002 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 328.6 x 223.5 x 17.9 mm.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire Vero AV14-52P NX.KJTSI.002 Laptop comes with LPDDR4X 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 50 Wh.
Q. Which processor powers Acer Aspire Vero AV14-52P NX.KJTSI.002 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 13th Gen.
| Name | Acer Aspire Vero AV14-52P NX.KJTSI.002 Laptop |
| General | OS: Windows,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |