Acer Aspire ES1-512 Notebook comes with price of Rs. 22990. This 15.5 in laptop comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire ES1-512 Notebook is powered by 4th Gen Intel PQC (4th Gen) N3540 processor. Acer Aspire ES1-512 Notebook has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.5 in Display Size and 500 GB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 22990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.5 in |
| Processor | Intel PQC (4th Gen) N3540 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 22990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27590/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 8.1 (64-bit) installed. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.5 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer Aspire ES1-512 Notebook is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 101 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 4th Gen Intel PQC (4th Gen) N3540 which is clocked at .



500 GB worth of HDD space is available in this model. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 2.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. Acer Aspire ES1-512 Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of Acer Aspire ES1-512 Notebook?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of Acer Aspire ES1-512 Notebook?
A. This laptop has display size of 15.5 in.
Q. What is hard disk capacity of Acer Aspire ES1-512 Notebook?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. Does Acer Aspire ES1-512 Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Acer Aspire ES1-512 Notebook?
A. Acer Aspire ES1-512 Notebook is powered by Intel PQC (4th Gen) N3540 4th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 101 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 8.1 (64-bit).
| Name | Acer Aspire ES1-512 Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.5 inches,1366 x 768 pixels,~ 101 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel PQC (4th Gen) |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Inbuilt Microphone |