Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop comes with price of Rs. 56999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 56999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 56999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 60299/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 64990/- |
The utility of this model is Gaming. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 362.9 x 237.8 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display size of Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.8 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 362.9 x 237.8 x 17.9 mm.
| Name | Acer Aspire 5 A515-57G UN.K9TSI.002 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Two Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |