Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop comes with price of Rs. 44990. The screen size of this Acer laptop is 15.8 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.8 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 44990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.8 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.44990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44990/- |
This model is meant for Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 360.8 x 253.33 x 19.3 mm (height x width x thickness) and weighs 1.79 kg. It comes with 1 year warranty.
Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.8 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 139 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 3 processor which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon Graphics GPU.



Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi 6 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.79 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display type of Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop?
A. Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop comes with LED display.
Q. What are dimensions of Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop?
A. The dimensions of Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop are 360.8 x 253.33 x 19.3 mm.
Q. Which processor powers Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop?
A. The processor in Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop is AMD Ryzen 3 5th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 139 PPI.
| Name | Acer 15 Aspire 3 A325-42 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.8 inches,1920 x 1080 pixels,~ 139 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone |