ZTE released its ZTE Blade V2021 5G on December 2, 2020. This phone comes at a price of Rs. 17999. It is powered by MediaTek 720 5G processor. ZTE Blade V2021 5G has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. ZTE Blade V2021 5G runs on Android 10. This model has 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.52 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
ZTE released its ZTE Blade V2021 5G on December 2, 2020. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with Android 10. It has 4000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The phone weighs 188 g and measures 75.8 x 165.9 x 8.9 mm (height x width x thickness).
ZTE Blade V2021 5G comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.52 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
There is 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in ZTE Blade V2021 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.
There is 2 GHz Octa Core MediaTek 720 5G processor running in ZTE Blade V2021 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this phone?
A. ZTE Blade V2021 5G has display size of 6.52 in.
Q. Does ZTE Blade V2021 5G has fast charging?
A. Yes, This phone comes with fast charging.
Q. What is the battery size of ZTE Blade V2021 5G?
A. It has 4000 mAh.
Q. What is the weight of ZTE Blade V2021 5G?
A. This model weighs 188 g.
Q. When was ZTE Blade V2021 5G launched?
A. On December 2, 2020, ZTE Blade V2021 5G was launched.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Rear fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of this model?
A. ZTE Blade V2021 5G comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | ZTE Blade V2021 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,Fast Charging,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.52 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 720 5G Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |