Ziox Z38 comes with price of Rs. 999. . This mobile has 128 MB RAM with 20 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 128 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 20 MB |
| Battery | 1750 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
This model has 1750 mAh Removable . This mobile has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Ziox Z38 comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Ziox Z38.
There is 128 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 20 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is aspect ratio of Ziox Z38?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. Ziox Z38 comes with display size of 2.4 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1750 mAh.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Ziox Z38 |
| General | Dual Sim (Hybrid),1750 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 128 MB RAM,20 MB Inbuilt Memory |