Zice Z1i comes with price of Rs. 825. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 825.
| Feature | Value |
| RAM | 1 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Battery | 1050 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 825/- |
This mobile has 1050 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Zice Z1i comes with Color TFT Screen (256K Colors) and display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 226 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Zice Z1i with LED Flash. The camera also supports Digital camera.
There is 1 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1050 mAh.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Zice Z1i has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. Zice Z1i comes with display size of 1.77 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
| Name | Zice Z1i |
| General | Dual Sim,Voice Call,1050 mAh Battery |
| Display | 1.77 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | 512 MHz Processor,1 MB RAM,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |