On August, 2010, Zen launched Zen X430. Price of this phone is Rs. 1599. This mobile has only 1 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 850 mAh |
| Camera | 1 MP |
On August, 2010, Zen launched Zen X430. Zen X430 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has 850 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Zen X430 comes with Color TFT Screen with resolution of . The phone has a screen size of 1.8 in.
This mobile has 1 MP Rear Camera.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 850 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of.
Q. When was Zen X430 launched?
A. The Zen X430 was launched on August, 2010.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 1.8 in.
| Name | Zen X430 |
| General | Dual Sim,850 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches |
| Camera | 1 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 4 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |