Zen X38 comes with price of Rs. 1184. . This phone has 128 MB RAM with 20 MB Internal Memory. This model has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1184.
| Feature | Value |
| RAM | 128 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 20 MB |
| Battery | 1700 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1184/- |
This mobile has 1700 mAh Removable . This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Zen X38.
There is 128 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 20 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Zen X38 comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does Zen X38 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 1700 mAh.
| Name | Zen X38 |
| General | Dual Sim,1700 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | 128 MB RAM,20 MB Inbuilt Memory |