Xiaomi released its Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) on December 18, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 41999. The processor in Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) is Qualcomm 7s Gen4. This model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This model has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also comes with 6.83 inches Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 41999. This mobile is also available in 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) on December 18, 2025. This mobile is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.41999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41999/- |
| Croma | 80 | Rs. 41999/- |
This phone has Android 15. This phone has 6500 mAh Non-Removable Silicon-Carbon Battery Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 207 g and measures 78.3 x 163.3 x 8.2 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1280 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 447 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, Colour depth: 12bit Contrast ratio: 8,000,000:1 DCI- P3 wide color gamut.
This phone has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash.





Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What are dimensions of Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB)?
A. The dimensions of this mobile are 78.3 x 163.3 x 8.2 mm.
Q. What is aspect ratio of Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB)?
A. Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) comes with aspect ratio of 20.1:9.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB)?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. What is the weight of Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB)?
A. This mobile weighs 207 g.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. When was Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) launched?
A. The Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) was launched on December 18, 2025.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This phone has screen to body ratio of ~ 89.6%.
Q. What is price of Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) has best price of Rs.41999.
| Name | Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1280 x 2772 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus 2,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |